Як мешканець Кіровограду став першим президентом NBA та НХЛ

15/10/2015

Щороку баскетбольна асоціація ліга NBA вручає індивідуальні нагороди, серед найпрестижніших - призи "Моріс Подолофф трофі" (найціннішому гравцеві) та "Едвард Готліб трофі" (найкращому новачку сезону). Однак мало хто знає, що і Моріс Подолофф, і Едвард Готліб народилися в Україні.

Моріс Подолофф

Майбутній засновник НБА Моріс Подолофф народився в Єлисаветграді (нині – Кіровоград) у 1890 року. Через декілька років батьки Моріса емігрували до США. У 1915 році хлопець закінчив Єльський університет і здобув юридичну освіту. Пізніше Моріс долучився до сімейного бізнесу, пов’язаного з нерухомістю. До цього часу фірмі "Подолофф і сини" належали 22 об’єкти в Нью-Хейвені, серед яких була і стара ковзанка. Реконструювавши її, Моріс спершу здав ковзанку в оренду на 7 років хокейній команді Єльського університету, а потім вирішив організувати власну професійну команду, щоб каток не простоював у вихідні дні. Моріс Подолофф так успішно керував командою з Нью-Хейвена, що його висунули в президенти Американської хокейної ліги (у майбутньому - Національна хокейна ліга, НХЛ).

Моріс шукав можливість використовувати арену в літній та осінній періоди хокейного міжсезоння. Вибір впав на баскетбол. Одноголосно його вибрали президентом новоствореної Баскетбольної асоціації Америки (БАА). У 1949 році за ініціативи Подолоффа БАА об’єдналася з Національною баскетбольною лігою і перетворилася на Національну баскетбольну асоціацію (НБА). Моріс Подолофф очолив НБА і став єдиною людиною, котра очолювала одночасно дві найбільші спортивні ліги світу – НХЛ і НБА.

Подолофф розширив НБА з 11 до 17 команд, розбив їх на три дивізіони, ввів драфт й запровадив правило 24 секунд.

У 1954 році президент НБА підписав перший телевізійний контракт, завдяки чому в сезоні 1954/55 років відвідування матчів Національної баскетбольної асоціації зросло в півтора рази. Моріс Подолофф керував НБА до 1963 року.

Едвард Готліб
Ісадор Готліб (так його звали до переїзду до США) - легендарний тренер і функціонер НБА народився у 1898 році в Києві.
Згодом з батьками виїхав до Філадельфії. Активно грав у баскетбол. У 1917 році почав одночасно кар’єру професійного гравця і тренера.

У першому чемпіонаті Баскетбольної асоціації Америки виграла команда "Філадельфія Уорріорз", тренером і співвласником якої був Едвард Готліб. У 1962 році (через 10 років) Готліб продав клуб за рекордні $850 тисяч (купив за $25 тисяч). Після переїзду "Уорріорз" до Сан-Франциска Готліб протягом ще двох років залишався його генеральним менеджером.
Протягом 25 років Едвард Готліб очолював комітет правил НБА і складав календар матчів ліги. Помер у 1979 році, а його ім’ям було названо приз найкращому новачку сезону в НБА.

Джерело


Вибір редакції
Більше відео
Коментарі