УКРАЇНЦІВ У процес децентралізації ОБ'ЄДНАЮТЬ ЗАГАЛЬНІ ЦІННОСТІ, ТРАДИЦІЇ І ВМІННЯ СЛУХАТИ ОДИН ОДНОГО - РЕЦЕПТ ВІД ЛЬВІВ'ЯН

30/08/2015

Що означає децентралізація? Які аргументи «за» і «проти»? Як її успішно здійснити в Україні?

На ці питання намагалися відповісти учасники презентації проекту «Саміт миру», яка з ініціативи Річарда та Ірини Фурсман (США) відбулася у Львові 27 серпня.

Захід зібрав студентів, аспірантів, представників громадських організацій та бізнесу. Така зустріч була організована з метою як підвищити обізнаність львівської спільноти щодо проекту, так і залучити активне населення Львівської області до організації подібних самітів.

«Вам необов'язково організовувати форуми міжнародного масштабу (який був у Києві 4-5 липня 2014 року). Такі зустрічі можна організувати на міжрегіональному рівні, між областями, містами, районами, селами», - додала Ірина Фурсман.

  

Після короткої презентації Саміту миру Річард Фурсман запропонував учасникам поділитися своїми думками щодо того, за яких умов децентралізація в Україні сприятиме розвитку територій та громадянського суспільства.

«По великому рахунку, ніхто українцям не пояснив суть децентралізації. В Україні ми копіюємо модель децентралізації Польщі, яку раніше поляки перейняли у данців.

У деяких країнах, коли збільшується населення, виникає потреба подрібнювати території. Там, де спостерігається демографічний спад, ефективно, з погляду задоволення економічних і соціальних потреб, збільшити громади.

Випадок України - це якраз укрупнення територій, оскільки кількість населення зменшується, а дрібні населені пункти стали економічно недієздатними для покриття витрат, розвитку території та заповнення потреб місцевої громади», - підкреслив під час своєї презентації Андріан Фітьо, політичний оглядач і економічний експерт ГО« Експерт-група», експерт Офісу реформ (м.Львів).

 

Серед причин «проблемного» об'єднання громад Андріан Фітьо назвав: низьку обізнаність населення щодо переваг децентралізації як для їх території в цілому, так і для їх особистого добробуту, а також небажання нинішніх чиновників позбутися своїх посад і сфер впливу: «Тут треба чітко розставити пріоритети - або ми ставимо інтереси країни на перше місце і сприяємо її розвитку й успіху, або ж залишаємо на першому місці свої особисті амбіції і тоді країна і далі деградуватиме».

У контексті проекту «Саміт миру» львівський експерт підкреслив, що у разі виникнення проблем в об'єднанні громад, якраз потрібен буде фахівець з питань врегулювання кризових ситуацій (фасилітатор), який допоможе сторонам домовитися і прийняти обопільне вигідне рішення.

«Якщо ми хочемо щось змінювати, потрібно у главу кута поставити цінності», - додав Ігор Катерняк, директор Української системи дистанційного навчання, фасилітатор. - «Єдиний шлях об'єднати Схід і Захід України - через систему цінностей: повага до батьків, духовність. Якщо немає цінностей, ідеї, залучення (активної участі) громадян у суспільні процеси, жодні ресурси не допоможуть об'єднати громаду.

Громади потрібно навчити слухати таких людей, як Андрій Шептицький, Йосип Сліпий, Іван Франко, Річард Фурсман - кожен у свій час і у своїй манері говорить про одне й те саме».

Наприкінці заходу учасники сформували перелік того, що потрібно зробити, щоб процес децентралізації в Україні пройшов максимально ефективно для країни і безболісно для громадян:

- допомогти громаді усвідомити свої ресурси, потенціал, потреби та можливості;

«Допомогти кожній людині усвідомити, що від неї теж щось залежить, надихнути її на активну участь у вирішенні своїх проблем і задоволенні потреб громади, в якій він живе. «Зверху» щось нав'язувати людям неефективно і досить болісно», - сказала одна з учасниць зустрічі.

 - проводити просвітницьку роботу в громадах не тільки стараннями органів влади, але й місцевих (центральних) ЗМІ, громадських організацій;

«Організовувати зустрічі та дискусії в громадах, на яких навести аргументи «за» децентралізацію (станом на сьогодні в громадах є тільки аргументи «проти»)», - Оксана Дащаківська, керівник Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду "Відродження".

- починати процес реформ «знизу вгору» через виховання лідерів, особливо серед молоді (людей, які візьмуть на себе відповідальність) на місцях;

- створити ресурсні центри (комунікаційні платформи), які допоможуть громадам спілкуватися між собою: ділитися не тільки проблемами і викликами, але й способами їх вирішення;

- популяризувати ті цінності, які можуть об'єднати український народ (культура, традиції, історія).


Вибір редакції
Більше відео
Коментарі