Українці Донбасу відчули гостинність та тепло івано-франківців

12/01/2015

"Христос родився! Славімо Його!"

З 5 по 10 січня близько 70 українців з різних регіонів України стали учасниками громадського проекту "Схід і Захід разом: Різдво в Карпатах".

Мета проекту, авторкою та ініціаторкою якого була голова громадської організації "Осмомисли" Надія Шегда, було об'єднання українців та зшиття країни. 

Артемівськ, Дзержинськ, Луганськ, Донецьк, Сєвєродонецьк, Вінниця, Луцьк, Івано-Франківськ, Київ, Рівне, Львів, Одеса, Москва - представники цих міст взяли участь у численних заходах культурного, туристичного, освітньо-пізнавального та духовного характеру: концерти заслуженого артиста України Кирила Стеценка, співачки з Донеччини Ольги Акулової, заслуженої артистки Криму Ленари Османової, Тараса Житинського; Всеукраїнської коляди, екскурсії Івано-Франківськом, виставки "Врятуємо скарби разом", майстер-класи з виготовлення патріотичних закладок для книг і обкладинок для паспорта, виконання колядок, приготування кримськотатарської страви та багато іншого.

Попри те, що ГО "Осмомисли" проводить подібний захід з 2007 року, цьогоріч вперше ініціатива набула масштабності й актуальності - більша половина учасників приїхала з Донецької та Луганської областей.

Ще однією "родзинкою" стало те, що вперше гості проживали не у закладах розміщення Івано-Франківська, а у родинах. Для багатьох це стало справжнім проявом гостинності, щирості, щедрості та відкритості. Багато хто, вперше відчув таїнство та значення Святвечора: кутя, узвар, червоний борщ з "вушками", пироги (вареники) з картоплею, оселедець, смажена риба, буряк з хроном, капуста засипана, гриби підпалені, бобульки (квасоля), голубці та пампухи.

"На дві сім'ї і чотирьох дітей - купа радості, щастя і сміху. Наші діти бавилися між собою досхочу, а нам було, про що набалакатися. Хочемо ще", - каже господиня оселі Наталія, в якій мешкала всі дні родина з Луганська.

"Сідаючи за стіл у Святвечір, я одягаю вишиванку, плахту, жупанець, або ж накидую на плечі українську хустку. У нашій родині кожний зазвичай обирає собі страви, які буде готувати", - говорить івано-франківчанка Уляна.

7 січня половина групи відвідала с.Криворівня (Верховинський район), де стала свідками колоритного, яскравого та атмосферного дійства - початку великої коляди. Попри морозну погоду, гості й мешканці села прийшли до Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, якою опікується о.Іван Рибарук, щоб благословити колядників на тижневу подорож.

Цього ж дня друга половина учасників (здебільшого українці з Донбасу) відвідала с.Манява (Богородчанський район), де в одній з церков змогли побачити святкове богослужіння, яке також відвідав Президент України П.Порошенк зі своєю родиною.

Концерт фіналіста шоу "Україна має талант", бандуриста Ярослава Джуся перевернув уявлення та сприйняття народного українського музичного інструменту - бандури. У першій половині свого концерту музикант виконав відомі різдвяні хіти (українського та світового масштабів), козацьку музику та авторські композиції. Після цього Ярослав влаштував інтерактив з аудиторією й виконав музику на замовлення - пролунали уривки з пісень Майкла Джексона, "Бітлз", "Нірвани", "Ляпіс Трубецького" ("Воины света"), композиція "Пливе кача", гімн України та багато інших.

Не обійшлося у цей вечір і без подарунків, адже саме у день концерту Ярослав святкував свій День народження.

Драма-реквієм "Нація" на сцені Івано-Франківського обласного музично-драматичного театру ім.І.Франка справила незабутнє враження не лише на дорослих, але й маленьких глядачів, які, незважаючи на свій вік, змогли зрозуміти головну ідею вистави.

Драма-реквієм за однойменною книгою Марії Матіос. Режисер вистави використав чотири новели з книги Марії Матіос: "Юр’яна і Довгопол", "Прощай мене", "Вставайте, мамко" і "Не плачте за мною ніколи".
Вистава на основі реальних подій 40-х років ХХ сторіччя на скривавленій Гуцулії — це своєрідна молитва за живих, за мертвих, за націю. Глядачів від акторів відділяють ґрати, для створення відповідного відчуття.

Після завершення гості з Донбасу висловили побажання привезти виставу на їх малу Батьківщину.

На одному з тренінгів учасники з Донбасу дискутували й озвучували традиції, звичаї, ідеї, атмосферу, які їм би хотілося принести у свої регіони. Зокрема, ініціативи стосувалися освіти, культури, туризму, спорту. Не остання роль відводилися й роботі над собою, комунікації між регіонами й поколіннями, розвитку громадянського суспільства, пошуку власних автентичних традицій, притаманих Сходу України. У результаті 15-хвилинної роботи були напрацьовані й виголошені конкретні проекти: буккросинг з бібліотеками й школами між Івано-Франківською, Донецькою та Луганською областями, культурний обмін між Івано-Франківськом та Артемівськом, спільне святкування Івана Купала у Луцьку, он-лайн флешмоб з виконання колядок та інші.

Ще однією "дитиною", яка народилася під час реалізації проекту, була пропозиція Івано-Франківську побрататися з Краматорськом. З такою ініціативою виступив мешканець Донецька, який декілька місяців прожив у Краматорську, В'ячеслав Редько:

"Коли я побачив, що Івано-Франківськ має 28 міст-побратимів у різних країнах світу, здивувався, чому у переліку немає українських міст. Запропонував Краматорськ в якості першого українського міста-побратима Івано-Франківська", - зазначив В'ячеслав.

Пропозицію чоловіка попередньо схвалив представник мерії Івано-Франківська, про що він виголосив на сцені обласної філармонії під час урочистої коляди в останній день проекту. 10 січня окрім офіційних урочистостей, для гостей виступили Ярослав Джусь, хори "Київ" та "Воскресіння", камерний хор спудейського братства Києво-Могилянської академії та багато інших талантів Станіславіва.

"Фінальний аккорд проекту ще не зіграний, адже попереду - поїздка з 6-метровою Різдвяною зіркою на звільнені території Донбасу", - підсумувала ідейна натхненниця проекту Надія Шегда.


Вибір редакції
Більше відео
Коментарі