Коли у 26 років активи сягають 6 мільйонів доларів

29/07/2014

Дмитро Лисицький народився в 1976 році в Миколаєві. Закінчив Київський університет ім.Тараса Шевченка за фахом «Прикладна математика». Отримав ступінь МВА (магістр економічного управління) в Лондонській бізнес-школі та Колумбійському університеті. В IT-сфері з 1993 року. Працював у рекламних та медіаагентствах. Співзасновник проекту Startup Crash Test. В якості IT-підприємця займається розробкою мобільних додатків. Нещодавно прийняв рішення залишити пост керівника найбільшого медійного інтернет-холдингу UMH Digital, щоб зайнятися інвест-проектами. Одружений. Виховує сина і дочку. Захоплюється сноубордингом. Живе і працює в Києві. 
Компанія UMH Digital об'єднує найбільші інтернет-ресурси України: bigmir.net, i.ua, tochka.net, а також сіті-гайд gloss.ua, сейлз-хаус Digimedia та інтернет-агентство МI-6. Загальна аудиторія сайтів UMH Digital в Україні складає більше 5 мільйонів. 

Дмитро, незважаючи на молодість, ти - ветеран української IT-сфери. Багато чого змінилося з 1993 року?
У 1993-му я підробляв програмістом. За ці 20 років все настільки змінилося, що зараз навіть важко згадати, як виглядав в 1993 році комп'ютерний світ. Він був зовсім інший. Інші технології, люди... 

Який був оборот компанії Source Valley на момент її продажу найбільшому в Україні розробнику програмного забезпечення GlobalLogic? 
Близько $6 мільйонів. 

А скільки тобі було років, коли вартість твоїх активів перевищила мільйон доларів?
Приблизно 25-26 років.

Ти отримав ступінь магістра МВА і в Колумбійському університеті, і в Лондонській школі економіки. У двох найбільш престижних і кращих бізнес-школах світу. Як тобі це вдалося? 
Це була дуже хороша спільна програма двох вузів, що дозволяла отримати повноцінну освіту МВА, причому без відриву від виробництва. Тобто людина щомісяця на тиждень їде вчитися, а після повернення продовжує працювати, закріплюючи отримані знання. 

Ти зробив чималий внесок у розвиток і підтримку стартапів в Україні. Для чого створювався проект Startup Crash Test, засновником якого ти є? 
Спочатку виникла ідея створити майданчик, на якій люди можуть представити свої ідеї та проекти до того, як їх побачать інвестори або вони потраплять на ринок. З одного боку, це дозволяє отримати конструктивну критику від колег і фахівців; а з іншого боку, сприяє пошуку потенційних партнерів. Дійсно, якийсь час майданчик дуже ефективно працював. Я особисто презентував там стартапи і багато корисного почерпнув від коментарів користувачів проекту. 

Як підприємець ти займаєшся проектами в області мобільних додатків. Скільки їх у тебе зараз?
Залишився один. Це ThickButtons. Нещодавно в США ми отримали патент на даний продукт. Ідея програми дуже проста. Найчастіше люди, які вперше знайомляться з сучасними смартфонами, або літні користувачі стикаються з проблемами при наборі тексту на віртуальній клавіатурі, яка не має фізичних кнопок. Програма, використовуючи особливості мови, вгадує, які кнопки потрібні користувачеві в даний момент, і збільшує їх на екрані. 

Вашої технологією вже цікавилися представники IT-гігантів?
Так. Але поки програма безкоштовна для користувачів мобільної операційної системи Android. Кількість людей, які встановили його, перевищила 500 тисяч. До речі, ми з подивом дізналися, що нещодавно компанія Apple отримала аналогічний патент. Тому, якщо вони спробують реалізувати дану технологію, у нас буде з ними серйозний розмова, оскільки нам видали патент раніше. 

Дмитро, ти - директор найбільшого в країні медійного інтернет-холдингу UMH Digital. Подобається працювати у сфері електронних медіа?
Так. Я досить довго намагався потрапити в цю сферу бізнесу. Коли працював в агентстві Starcom, Інтернет ще не був чимось значним в нашій країні. Але я вже тоді розумів, що це дуже цікава і перспективна галузь. то була далека зірка, до якої я хотів наблизитися. Зараз бачу, що не помилився. 

Назви декілька цифр, які, з твоєї точки зору, найбільш яскраво характеризують сьогоднішнє становище групи UMH Digital.
Ми контролюємо близько 20% української онлайн-реклами. Це основний фактор, що визначає наше становище на ринку. 

Давай розглянемо конкретні проекти, що входять в твою медіагрупу. Зокрема, які перспективи порталу bigmir.net?
Від bigmir.net ми очікуємо істотного збільшення аудиторії, оскільки нам вдалося перевести його із звичайного порталу в формат розважальних медіа. Зараз близько 90% трафіку bigmir.net дають люди, які читають розважальний контент. У нас цим займається велика редакція і ми постійно розширюємо даний напрямок. Незважаючи на ситуацію в країні, відкриваємо нові розділи і очікуємо, що це призведе до розширення аудиторії. 

А яке майбутнє чекає на i.ua?
Це сервісний портал, таким він і залишається. На сьогоднішній день - найрентабельніший проект в групі. Основний сервіс, яким користуються люди, - пошта. Але з'являється і розвивається багато інших сервісних напрямків, які ми можемо зайняти. Наприклад, на порталі i.ua найбільше в Україні онлайн-радіо. 

Ви вдало трансформували tochka.net в жіночий портал. Будете продовжувати розробляти цю нішу?
Так. Дуже гарною була ідея перейти в жіночий сегмент, тому що це дозволило зробити проект беззбитковим. Жіноча аудиторія дуже затребувана серед рекламодавців, тому проект поступово стає прибутковим. 

Бурхливе зростання соціальних мереж відтягнув на себе жіночу аудиторію?
Не думаю. У кожного сервісу є постійні користувачі, і в міру його поліпшення їх число зростає. Хоча, якщо дивитися з точки зору відсотка уваги, що люди приділяють онлайн-медіа, то, звичайно, він зменшився. Раніше людина лише читала пошту і новини, а тепер сидить в соцмережах, робить онлайн-покупки, дивиться відео і т.д. Звичайно, така конкуренція буде зростати. З'являться нові сервіси і люди стануть витрачати на них час. Але через те, що період часу, який людина проводить в онлайні, збільшується ще більшими темпами, кожен з наших проектів окремо теж зростає. 

Як ти вважаєш, «уб'є» чи Інтернет паперову пресу?
В принципі, це вже відбувається. Якщо подивитися на досвід інших країн і динаміку в Україні, видно, що люди поступово переходять в Інтернет, де можуть вільно отримати оперативні новини і розважальний контент. Цей процес неминучий, але всі 100% громадян не перейдуть на онлайн-медіа. Завжди будуть ті, хто віддає перевагу паперові видання. Допоки у світі ще ніхто не зрозумів, чим цей процес закінчиться. 

Існує думка, що останнє паперове видання помре з останньою людиною, яка народилася в 20 столітті.
Можливо. Але я не впевнений. Це як пластинки, яким пророкували смерть в цифровому світі, але вони залишилися. Як театр, який повинен був померти в епоху кінематографа, але він вижив і розвивається. Просто вони зайняли більш вузькі ніші. Те саме може статися з паперовими виданнями. 

Як ти вважаєш, що залишиться від паперової преси через 10 років?
Насамперед «глянець», і це логічно, тому що глянцеві видання дають додатковий престиж, який е-ЗМІ не можуть забезпечити. Найбільше постраждають газети, оскільки цінність паперу в газеті не надто велика. Але великі, популярні, масові газети залишаться, хоча зрушення в бік Інтернету буде дуже суттєвим. 

Соціальні мережі є конкурентами електронних ЗМІ?
З точки зору споживача, вони задовольняють зовсім різні потреби - спілкування та отримання інформації. Але соцмережі для нас прекрасне джерело приросту трафіку. Сьогодні неможливо розвинути медіапроект без його присутності в соціальних мережах. Якщо ти створюєш цікавий контент, люди неминуче будуть їм ділитися і для цього чудово підходять соцмережі. 

Чи відрізняється подача інформації в паперових та електронних ЗМІ?
Звичайно. По-перше, різний формат. Різна допустима кількість символів у публікації. По-друге, в електронній публікації обов'язково повинні бути слова, ключові фрази та інші елементи, що сприяють потраплянню матеріала в базу пошуковиків. Крім того, в електронних матеріалах можна розміщувати мультимедійний контент, тобто відеофільми або аудіозаписи. 

У чому відмінність вимог до журналістів електронних і паперових ЗМІ? 
Першим потрібно працювати набагато швидше. В електронних ЗМІ зовсім інший цикл випуску інформації. Наприклад, якщо в звичайному журналі підготовка до 8 Березня може зайняти і три місяці, то у нас на це дається набагато менше часу, тому що інформація завжди повинна бути максимально свіжою та актуальною. 

Блогери - союзники чи вороги електронних видань?
Насправді блоги - це також е-видання, тільки маленькі.

Чим журналіст відрізняється від блогера?
Мені здається, що хороший журналіст має бути хорошим блогером.

У чому різниця між підходами до реклами в Інтернеті і в традиційних ЗМІ?
Найбільше і фундаментальна відмінність - ми контролюємо, кому показуємо рекламу і як часто. На жаль, далеко не всі рекламодавці це розуміють. 

Який був обсяг ринку медіареклами в українському Інтернеті в 2013 році?
Приблизно 300 мільйонів доларів, 20% припадають на нашу групу.

А які темпи зростання медійної реклами в Інтернеті в 2014 році?
Вони залежать від розвитку ринку реклами взагалі. Цікавий факт: якщо подивитися на ситуацію протягом останніх 10 років, то темпи розширення рекламного ринку приблизно збігаються із збільшенням номінального ВВП країни. Але інтернет-реклама щодо цієї цифри зростає ще на 20-30%. 

Ваш медіахолдинг надає таку послугу, як таргетована реклама. Що це таке?
Це означає, що, коли людині в Інтернеті показують рекламу, ми використовуємо інформацію про особливості даного конкретного користувача, його вподобання, інтереси й підбираємо відповідну рекламу. Тобто жінці середніх років покажуть рекламу косметики, а не риболовних снастей. Деякі люди ображаються, коли розуміють, що рекламу їм таргетували. Типова ситуація: людина заходить на сайт з бронювання готелів, а потім ще місяць його переслідує в Інтернеті реклама готелів і турів.
Але, думаю, саме за такою рекламою майбутнє.

Джерело


Вибір редакції
Більше відео
Коментарі