Чернігівчанин розкриває таємниці органічного землеробства

13/04/2014

Одним з тих, хто віддав перевагу органічному землеробству і очолив "органічний кооператив" є керівник фермерського господарства "МАКИШИНСЬКИЙ сад", Городнянський район Чернігівської області, директор сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу "Снов'янка" Сергій Довгань.

Чому ви зайнялися виробництвом органічної продукції?
Протягом тривалого часу земля, яку я взяв в оренду, не оброблялася. Вона заросла навіть не бур'яном. За час, що пустувала, встиг вирости молодняк - берізки, сосни та інше. Важко було підняти цю землю. Але ще важче було визначитися, що з нею робити. Було дві можливості - впроваджувати інтенсивне виробництво або органічне.
Інтенсивне виробництво - це прибуткова справа і тому для багатьох - привабливе. Воно й зрозуміло - гроші з повітря не робляться. А вони потрібні для покупки сільгосптехніки, для різних платежів, у тому числі, і до державної кишені, для орендних розрахунків. Але я віддав перевагу здоровому землеробства. Ми занадто у минулому перегодували землю мінеральними добривами, пестицидами і гербіцидами. Зараз саме час лікувати її.

З чого починали?
Не дивуйтеся - з Інтернету. У віртуальному світі багато цікавої і важливої ​​інформації, яка стосується нашого реального життя. Ось так і вийшов на програму, яка стосується органічного землеробства. Зідзвонилися з людьми, які нею займаються. Мені пощастило. Справа в тому, що ними виявилися мої земляки .
Після того подав заявку в швейцарську сертифікаційнц фірму "ЕТКО". Звідти приїхали інспектори, які провели аналіз грунтів, вивчили технологію виробництва та зберігання вирощеної сільгосппродукції. З цього чотири роки тому все й почалося.

Інтенсивне виробництво більш ефективне. Воно дозволяє отримувати високі врожаї. Органічне виробництво пов'язане з великими ризиками. Не пошкодували від початку, що вибрали цей шлях?
Не пошкодував, але скажу чесно - на душі було неспокійно. І було чого. У сусіда урожай пшениці перевищував 50 центнерів з гектара, а у мене спочатку ледь 10-12 центнерів набиралося. Але потім взяв себе в руки. Заспокоївся, коли побачив, що на моїх полях стала з'являтися живність - птахи, черв'ячки... Навіть зайці стали в гості заходити. Подумав, земля оживати стала. На самому початку довелося вирішувати безліч питань. Які культури вирощувати, як налагодити сівозміну, яку техніку купити. На це пішло чимало часу, поки все склалося в цільну картину.

І які культури зараз вирощуєте ?
З озимих - спельту, пшеницю, жито, тритикале. Ярова група представлена ​​олійним льоном, просом, гречкою, люпином. Всього обробляю півтори тисячі гектарів, які сертифіковані під органіку.

Як виживаєте в нинішніх умовах?
Складно, але виручають прямі контракти та договори з партнерами з європейських країн на постачання вирощеної продукції.
В Європі господарствам, які займаються вирощуванням органічної продукції, з розрахунку на 1 гектар платять дотації в розмірі, як мінімум, 500 євро, а у нас - ані копійки.

Як у вас справи з урожайністю зараз?
Найвища врожайність тритикале склала близько 24 центнерів з гектара, жита - 18 центнерів. Люпин в минулому році дав 22 центнери.
Ми вже знаємо, що і на яких землях сіяти, якою має бути норма висіву, які повинні бути попередники, коли треба сіяти. Тут є багато таємниць і їх, схоже, починаємо опановувати.

Ви працюєте з прибутком?
Скажу так - ми не в мінусі, і це - добре. Погано те, що наші плюси не дуже великі.

Як орендодавці поставилися до вашого наміру зайнятися органічним землеробством?
За логікою, власники паїв мали підтримати мене з самого початку. Адже йдеться про здоров'я їх землі. Але не всі спочатку зрозуміли мої наміри. Найважче було пояснювати представникам старшого покоління. Вони були впевнені, що без мінеральних добрив, гербіцидів, пестицидів високі врожаї виростити неможливо. Але нічого. Ми словами і ділом доводимо, що органічне землеробство варте того, щоб ним займатися.

Виростили ви органічну продукцію і що далі?
На жаль, на внутрішньому ринку потреба в органічної продукції все ще залишається незначною. Наприклад , одеська фірма "Хліб" закуповує у нас житнє борошно, а торгова марка "Життя" - пшеницю, жито, льон олійний. Думаю, що з часом інтерес до органічної продукції підвищиться, так як люди зрозуміють, що треба дбати не тільки про їжу, а й про здоров'я.

Реалізація кожного проекту, в тому числі, і такого, як органічне землеробство, вимагає певних капіталовкладень. Хто вам надав фінансову підтримку?
Я нещодавно був у Києві. У столицю приїхав виключно для того, щоб відвідати захід, який присвячувався органічному землеробству.
Одним з виступаючих був представник Проекту USAID "АгроІнвест". Мене зацікавив їх проект, який допомагає переробникам сільгосппродукції. У ході знайомства з програмою Проекту, поспілкувавшись з фахівцями, прийняли рішення розробити програму з тим, щоб Проект "АгроІнвест" фінансово посприяв її реалізації. Зараз ми підходимо до кінця оформлення всіх формальностей, підписуємо з "Агроінвест" договір і, думаю, через деякий час почнеться фінансування. Згідно з цією програмою, буде виділено 200 тис. гривень, які підуть на купівлю двох маслопрессів холодного віджиму з лінією фільтрації і розливу, а також на придбання гранулятора, дробарки, лінії фасування продукції.

Але для початку створили кооператив ...
І назвали його "Снов'янка". Це сталося 3 роки тому. Всього в кооператив об'єдналося 26 осіб. Це не тільки місцеві жителі, а й люди з районного та обласного центрів.

Переробка органічної продукції теж припускає сертифікацію?
Так, безсумнівно. Ми сертифікували нашу невелику крупорушку і міні-млин. У перспективі плануємо запустити олійницю, міні- комбікормовий завод, що також вимагає проходження сертифікації. Тим самим ми забезпечимо замкнутий цикл виробництва. Самі будемо виробляти органічну продукцію, переробляти і продавати її. Зараз у нашому та Чернігівському районах створюються підприємства з вирощування органічної свинини, які, сподіваюся, в майбутньому будуть купувати у нас органічний комбікорм і зернофураж.

Тобто, ви створюєте навколо себе зону виробництва органічної сільгосппродукції?
Виходить, що так. Ми спілкуємося між собою, ділимося досвідом. Виходить, що мій приклад у хорошому розумінні цього слова виявляється заразним. І повірте - я цьому радий. Тому що люди шукають можливості зайняти себе справою, а не покладатися тільки на державу.
Я наведу такий приклад. У Полтавській області є господарство, яке вже 8 років займається органічним землеробством. Воно за орендовані паї і зарплату видає людям органічні крупи, мед, молоко, масло та іншу продукцію. Керівник даного господарства зауважив, що за останні 2-3 роки вживання органічної продукції його земляки стали набагато рідше хворіти.
Просто нагодувати людей - турбота бідних держав. Турбота багатьох держав - забезпечити людей здоровою і за прийнятною ціною їжею. До цього ми і повинні прагнути.

Джерело


Вибір редакції
Більше відео
Коментарі